Srbija zahvata 711 miliona kubnih metara vode godišnje ,a do korisnika stigne svega 445 miliona kubbnih metara.Negde između toga nestaje 268 miliona kubnih metara,otprilike onoliko koliko godišnje troše NoviSad,Beograd,Niš i Kragujevac zajedno. Gotovo polovina svega što se zahvati nikad ne stigne do slavine.Situacija se ne popravlja i procenat gubitaka raste neprekodno od 2009 godine ,a ubrzano raste od 2014.godine. Državna revizorska institucija sprovela je 2025.godine reviziju tri preduzeća sa gubicima iznad 50 odsti,i to su SMEDEREVO,Zaječar i Jagodina.Zaključak je bio nedvosmislen ,nijedno od tri preduzeća nema sveobuhvatan plan za smanjenje gubitaka ,niti definisane merljive pokazatelje uspešnosti..Uzroci gubitaka su tehničke i komercijalne prirode.Tehnički su curenje iz dotrajalih cevi i priključaka,a komercijalni su nelegalni priključci i neispravni i neovereni vodomeri.



