Pogoršano mentalno zdravlje , anksioznost , depresija , iskrivljena slika realnosti i zavisnos su najčešće štetne posledice koje se javljaju kod dece i mladih osoba zbog prekomerne upotrebe društvenih mreža , interneta i računarskih igara , a na koje godinama unazad ukazuju brojna istraživanja u svetu , ali i u Srbiji.
Prema istraživanju ,,Deca Evrope na internetu,, u Srbiji 45 odsto dece izmedju sedam i jedanest godina koristi društvene mreže svaki dan , što je mnogo više nego u drugim državama Evrope.
Prema istom istraživanju čak 86 odsto dece izmedju devet i sedamnest godina u Srbji svakodnevno koristi mobilni telefon za pristup internetu . Evropska komisija je započela istragu nad platformama TikTok i Iks , zbog verovanja da su prekršili pravila o onlajn sadržaju koja imaju za cilj zaštitu dece i obezbedjivanje transparentnog oglašavanja . Psiholog Tatjana Prokić objašnjava da drustvene mreže mogu da iskrive stvarnost kod mladih , jer često prikazuju idealizovane verzije života , tela ,uspeha i medjuljudskih odnosa.