Tekst/Foto: Miloš Radosavljević
Škola u kojoj sam zaposlen već 4 godine je Collège Maurice Utrillo, i u njemu je samo 4 generacije učenika (kao u Srbiji osnvna škola od 5. do 8. razreda). Moja funkcija je AED ( assistent d’éducation ), koja ima vrlo važnu ulogu u funkcionisanju jedne škole, jer osim nadzora učenika i brige o bezbednosti u školi, AED je i pomoćni profesor, vodi brigu o “učeničkoj službi”, uspostavlja kontakt sa roditeljima… A može i da kažnjava učenike.
Početak dana je otvaranje kapije škole u 7h30. Dolazak dece zavisi od njihovog rasporeda časova, ali takođe i od režima koji su njihovi roditelji izabrali. Ukoliko je učenik “Režim 1”, znači da je u školi od 8h do 16h30 bez obzira na raspored časova ili odsutnost profesora. Ukoliko je učenik “Režim 2”, može se pojaviti pred početak nastave po njegovom rasporedu časova, i napustiti đkolu nakon poslednjeg časa tog dana. Ukoliko postoji najavljeno odsustvo nekog profesora, učenik može napustiti školu ali isključivo uz već potpisanu saglasnost roditelja za “gubljenje časa” u njegovu đačku knjižicu.
Deca imaju celodnevnu nastavu, od 8-12h, nakon čega imaju pauzu za ručak u školskoj kantini (ukoliko to žele). Učenici koji preferiraju da ručaju kod kuće, mogu izaći i vraćaju se za početak popodnevnih časova, od 13h30 do 16h30. Izuzetak je sreda, kada je škola otvorena samo prepodne, od 8-12h. Radne subote ne postoje.
Dakle, što se tiče bezbednosti učenika, škola je apsolutno odgovorna za njih, od trenutka kad uđu u školu, i kontroliše njihov izlazak, jer se kapija otvara na kraju svakog časa (u toku časova kapija je zaključana).
Postoje pauze od 5min između dva časa i jednom prepodne i popodne pauze od 15min. Što se tiče predmeta, tu je mahom dosta slično kao u Srbiji, matematika, maternji jezik, strani jezici, istorija, geografija, tehničko, biologija, fizičko, muzičko…
Ono što je razlika takođe je i stručna praksa, za najstarije trećake, dva puta po polugodištu. Učenici sami biraju i traže poslodavce koji će ih primiti na petodnevnu praksu, koja je sjajna jer deca već mogu videti na delu potencijalno profesije koje ih zanimaju, i dosta im pomaže kasnije u odabiru prave srednje škole za njih.
Što se tice kažnjavanja učenika, ne bih preterano pisao o tome. Ukoliko se i desi da je učenik napravio neki prekršaj ili jednostavno problem u ponašanju, jedna od drastičnijih mera je suspenzija i zabrana dolazaka u školu na određeni broj dana, uz naravno najdrastičniju koja je izbacivanje iz škole.
Svi izveštaji ulaze u dosije koji će kasnije sigurno odmoći pri upisu u srednju školu. Ono što deca sigurno najviše vole su raspusti, a ovde ih ima dosta. U proseku, zavisno od regiona, na svakih šest nedelja nastave idu dve nedelje raspusta. Tako da. u toku jedne školske godine, ima četiri puta po dve nedelje raspusta plus 7 nedelja preko leta.
Uz nekoliko fotografija, veliki pozdrav za sve čitaoce portala “Smederevo uzivo” iz Francuske.






