Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici danas obeležavaju Svetog Iliju. U narodu je poznat i kao Ilija Gromovnik.
Prema predanju, rodom je od plemena Aronova iz grada Tesvita. Po Ilijinom rođenju, Savah, njegov otac, vide anđele oko deteta. Povijaše dete ognjem, a plamen mu davaše da jede. Predanje kaže da to bi predznamenje Ilijinog plamenog karaktera.
Kako govori “Ohridski prolog”*, Ilija mladost provede u molitvi, povlačeći se u pustinju, tu je u tišini razmišljao i molio se. Rečeno je i da je Ilija imao sukob sa Izrailjskim carem Ahavom, jer se car klanjaše sa svojom ženom Jezaveljom “idolima i odvraćahu narod da služi Bogu jedinome i živome”. Ilija je velikim čudima dokazao silu i vlast Božju, kaže predanje, te je zatvorio nebo, pa nije bilo kiše tri godine i šest meseci, spustio oganj s neba i zapalio žrtvu Bogu, vaskrsao umrlog sina udovice u Sarenti, i mnogo šta drugo čudesno činio i prorekao.
Na nebo bi uzet u ognjenim kolima, a pred smrt Jeliseja odredi za naslednika u proročkom zvanju.
Predanje kaže i da se na tavoru zajedno javio s Mojsijem Isusu Hristu, a predviđa i da će se pred kraj sveta opet javiti da suzbije silu Antihristovu.
Izvor: pravoslavnikalendar.rs; * Ohridski prolog (Episkop Nikolaj Velimirović; Izdavačka kuća “Pravoslavac” Šabac, str. 507-508.)