U okviru obrazovnog programa Centra za kulturu Smederevo, u sredu, 29. marta, sa početkom u 19 sati, u Koncertnoj dvorani održaće se tematsko veče „Kabineti čudesa u svetu umetnosti“. Tom prilikom ćemo uz ilustrativni materijal čuti dr Milenu Jokanović, istoričarku umetnosti , naučnu saradnicu pri Seminaru za muzeologiju i heritologiju na Odeljenju za istoriju umetnosti Filozofskog fakulteta u Beogradu. Ulaz na program je slobodan.
Tema kojoj je dr Milena Jokanović posvetila u našoj kulturnoj sredini jedinstveno istraživanje približiće intrigantni svet renesansnih kabineta čudesa, kolekcija različitih predmeta, rariteta, umetnina, primeraka prirodnih vrsta i ukazati na vezu kreiranja kabineta čudesa sa predstavama, doživljajima, motivacijom i saznajnim težnjama čoveka renesansnog doba. Biće istaknute paralele koje je moguće napraviti između stvaralaštva modernih i savremenih umetnika i istorijskog modela kolekcioniranja, odnosno kabineta kurioziteta u renesansi.
Program će biti prilika da se razmotre dimenzije značenja pojma čudesnog kako za renesansnog čoveka, tako i u kontekstu obnove interesovanja za čudesno i začudno u modernoj umetnosti i prepoznavanja nasleđa i duha kabineta čudesa u delovanjima umetnika koji potvrđuju sapripadnost kolekcionarskog i kreativnog impulsa u svom radu.
Razgovor će uputiti i na značaj i podsticajnost đubrišta i otpada za moderne i savremene umetnike čija dela predstavljaju svojevrsne kabinete čudesa, a doneće i osvrt na pitanje statusa umetnika i umetničkog predmeta, na odnos prema sećanju i istoriji u usmerenjima pojedinih stvaralaca, i na manifestovanje kritike društva i (muzejskih) institucija kroz stvaralaštvo.
U svojoj studiji Milena Jokanović bavila se, pored načina na koji se kult kurioziteta izražavao u renesansi, stvaralaštvom nadrealista, umetničkim radom Leonida Šejke, Dragana Papića, Vladimira Perića, Džozefa Kornela, zastupljenošću koncepta kabineta čudesa na Venecijanskom bijenalu…