7. mart – 1. april 2023. godine Muzeja u Smederevu, Omladinska 4, Smederevo.
Otvaranje izložbe: 7. marta 2023. u 13 časova
Organizatori: Narodni muzej Srbije i Muzej u Smederevu
Govoriće: prof. dr Tatjana Cvjetićanin, kordinator ispred Narodnog muzeja Srbije za HERISTEM projekat i rukovodilac projekta prof. dr Staša Babić, Filozofski fakultet Univerziteta u Beogradu.
Izložba HERISTEM – STEM u baštinskim naukama jedan je od završnih rezultata projekta strateškog partnerstva u okviru Erazmus+ programa HERISTEM – STEM in Heritage Sciences. Devet partnera – ustanove visokog obrazovanja, zavod za zaštitu nasleđa, mala preduzeća i Narodni muzej Srbije – osmislilo je i realizovalo projekat čiji cilj je bio da se unaprede veštine i znanja kako studenata baštinskih nauka, tako i onih već profesionalno aktivnih na polju nasleđa. Projekat je zasnovan na arheologiji i arheološkom nasleđu.
Upotreba prirodno-matematičkih i tehničko-tehnoloških nauka (STEM) u analizama ostataka prošlosti, stvorila je u poslednjih nekoliko decenija velike mogućnosti za njeno detaljnije razumevanje. Time i za detaljnije poznavanje nasleđa, te mogućnosti razvoja adekvatnijih strategija odgovornog upravljanja i zaštite. Danas, međutim, ne postoji niti jedna ustanova u Evropi koja efikasno obrazuje studente u svim oblastima znanja i obučava ih svim metodama potrebnim za savremeno istraživanje i zaštitu nasleđa. Strateško partnerstvo HERISTEM kreirano je da bi se prevazišao deo ovih nedostataka i unapredio visokoškolski program studija u baštinskim disciplinama putem sistemskog uključivanja STEM znanja. Arheologija je centralna, kao najinterdisciplinarnija od svih baštinskih nauka. Istovremeno, baveći se različitim ostacima prošlosti, od pojedinačnih predmeta sve do kulturnih pejzaža, pokriva veći deo aspekata kulturnog nasleđa. Takođe, arheološko nasleđe ono je koje je danas najugroženije prostornim razvojem.
Izložba predstavlja implementaciju i rezultate projekta, STEM nauke u nasleđu, njegovoj zaštiti, prezentaciji i istraživanju. Nudi primere veština, dobrih praksi i efikasnog transfera znanja između različitih profesionalnih zajednica, kao i mogućnosti i preporuke za sistemsko uključivanje STEM u nauke o baštini. Namera je da se podigne svest o kulturnom nasleđu i naukama koje su uključene u upravljanje nasleđem, posebno istraživanje i zaštitu.