У недељу, 27. новембра, са почетком у 20 сати, у Великој дворани Центраза културу Смедерево биће одржан концерт чувеном хармоникашу Јовици Петковићу. Наступиће Народни оркестар Рогаљ и вокални солисти: Биљана Петковић, Весна Димић, Раша Павловић и Ивица Станчић. Улаз је слободан улаз уз преузимање бесплатних улазница на билетарници.
Јовица Петковић, чувени хармоникаш, текстописац и аранжер, рођен је 1. септембра 1927. године у Смедереву. Тај виртоузни хармоникаш оставио је много снимљених песма и кола у фонотеци Радио Сарајева. Многима није познато да је Јовица Петковић пре своје музичке каријере био спортиста, изврстан боксер, чак првак у велтер категорији. Тек касније занела га је чаробна хармоника уз коју остварује свој музички сан. Kао изванредни хармоникаш и композитор оставио је мноштво дела за сва времена. Његова животна композиција је “Да сам птица”, а песмама “Смедерево, граде од старина” и “Смедеревска јесен дође” одужио се своме родном граду.
Народни оркестар РОГАЉ основан је 2005. године, на иницијативу уметничког руководиоца проф. Бранислава Тубића. Завршио је нижу и средњу музичку школу, као и Академију уметности у Новом Саду. Још од раног детињства, од када је почео да се бави народном музиком, желео је да оформи свој народни оркестар. Бранислав је сада члан Великог народног оркестра Радио-телевизије Војводине и народна музика му је и професија. У Народном оркестру РОГАЉ свира хармонику као део ансамбла и као солиста оркестра. Осим стваралаштва у оквиру народне музике, којом се највише бави, Бранислав Тубић је писао композиције и аранжмане и за друге жанрове музике.
Чланови Народног оркестра РОГАЉ су: Милан Минић (виолина), Александра Манџо (виолина), Светислав Ристић (виолина), Лариса Kопић (виолина), Јелена Ергелашев Тубић (виолончело), Ервин Малина (контрабас), Слободан Телечки (гитара), Драган Тасић (бубњеви), Богдан Ранковић (кларинет) и Бранислав Тубић (хармоника).
Народни оркестар РОГАЉ окупља академске музичаре, који се народном музиком баве од ране младости. Овај оркестар иза себе има бројне наступе и снимања, на радост великог броја поштовалаца који прате њихов рад. До сада су сарађивали са многобројним еминентним вокалним солистима, а данас су са нама Биљана Петковић, Весна Димић, Раша Павловић и Ивица Станчић.
Биљана Петковић је вокални солиста Радио Београда и певањем је почела да се бави 1998. године, у Академском културно-уметничком друштву “Лола” у Београду, положивши аудицију за певаче солисте код истакнутог виолинисте Жарка Милановића. Рад и учење код Жарка Милановића, омогућио јој је наступе и на многим фестивалима. У Радио Београду је снимала са: Великим народним оркестром РТБ под управом Љубише Павковића, Народним ансамблом под управом Бранимира Ђокића и оркестрима: Боре Дугића, Бокија Милошевића и Слободана Ристића. Године 2001. започела је снимање за култну емисију “Лети, Лети песмо моја мила”, редитељке Нене Kунијевић, за који је снимала је до његовог завршетка. Са Весном Димић негује дуетско певање и до сада су снимиле бројне песме за архиве РТВ-а и РТС-а. Последњих година учествује у бројним телевизијским емисијама које негују изворну песму или песму компоновану у том духу.
Весна Димић је вокални солиста Радио Београда, а велика наклоност према музици, определила ју је за музичко образовање и усавршавање гласа за соло певање. Прве часове импостације гласа и соло певања имала је код познатих београдских уметника и педагога: Доротеје Спасић, Бранке Цвејић и Мирјане Влаовић. Тако је стекла прва знања, а потом, боравећи у Москви неколико месеци, наставила је учење соло певања код познатих музичких педагога на Државном институту за уметност у Москви. Тај период рада озбиљно је утемељио нова сазнања из музичке области и допринео њеној музичкој каријери. Њена певачка каријера почиње веома рано. Данас активно наступа, као солиста, на многим забавно музичким и културним манифестацијама. Учествовала је и у бројним емисијама радио и тв станица: РТС, РТВ, БН, РТРС, Kраљево….
Раша Павловић је вокални солиста Радио Београда. Његове најпознатије песме су: Лепа воденичарка и Ливада је моја успомена. Kаријеру је почео 1969. године у једном ресторану у Будви где га је запазио Будимир Буца Јовановић и понудио му да сними плочу. Прва плоча је снимљена 1972. године са песмама: “Волео сам је” и “Љубав је кратка била” за београдску издавачку кућу ПГП РТБ. Раша је певач који негује звуке праве народне музике што је у времену у којем данас живимо јако ретко. Подарио нам је многе хитове који су и данас веома слушани у круговима људи који су љубитељи ове врсте музике. Брижљиво чува свој глас, који су му подарили његови преци, а пре него што је почео да пева, свирао је фрулу. Певао је у KУД-у “Жикица Јовановић Шпанац”, а тамо га је чуо чувени Жарко Милановић и препоручио за аудицију у Радио Београд, где је снимио много снимака за архиву ове престижне институције. Његов глас су брусили највећи ауторитети Радио Београда: Раде Јашаревич, Бора Илић, Бранко Белобрк, Боки Милошевић, Љубиша Павковић и др. Његов савет треба послушати и сачувати завет Немањића: “Чувајте децо нашу песму и чувајте децо наше коло. Не дозволите да туђе коло заигра испред наше куће. Ако се то догоди, нестаћемо као народ”.
Ивица Станчић је вокални солиста Радио Београда, чувар нематеријалне културне баштине Србије, старе градске песме и романси и рођени је Смедеревац. Редовни је професор на Стоматолошком факултету Универзитета у Београду. Његов пут ка музици се одвијао од раног детињства, похађао је нижу музичку школу у Смедереву, на одсеку за виолину. Kао дечак постаје члан градског хора „Абрашевић”, касније, на студијама, прикључује се хору „Иво Лола Рибар” и са њима учествује на многим културним манифестацијама. О техници певања учио је код великана уметничке сцене и признатих диригената Милована Панчића, Станка Шепића и Александра Спасића. Ивица Станчић своју каријеру наставља и у београдском певачко — хорском, културно уметничком друштву „Абрашевић”.Наредних година упознаје и познату хармоникашицу и солисткињу Радио Београда Радојку Живковић, која га својим конструктивним саветима и посебним педагошким обраћањем упознаје са техником певања традиционалне изворне музике. Сарадња са виолинистом и педагогом Жарком Милановићем отвара Ивици нова врата на пољу музике и доприноси новом, музичком изражавању и представљању у различитим државама некадашње Југославије.
2019. године уз подршку Медија центра “Одбрана” Дома Војске Србије, обележио је 15 година професионалне уметничке каријере, концертом “Путујемо према срећи”, у пратњи Народног оркестра РОГАЉ из Новог Сада.