Kao najmnogoljudnija zemlja sveta, Kina je takođe i jedna od najmoćnijih i najnaprednijih ekonomija sveta. Već desetak godina u nazad u Kini je evidentan porast svesti da je potrebno da deca od malih nogu savladaju engleski jezik.
Ovakva situacija dovela je do velike potražnje za profesorima svih predmeta i ostalim visokoobrazovanim osobama sa visokim nivoom znanja engleskog jezika i odličnom akcentualizacijom istog. Veliki broj stranih predavača ,a medju njima i iz Srbije, godinama unazad opredelio se za rad u Kini. Najveća potražnja ,koja je aktuelna i u ovo doba korone je za profesionalnim trenerima košarke i fudbala. U zavisnosti u kojoj provinciji radite plate se kreću od 1250 do 2500 evra.
Uz tu platu imate i obezbeđen smeštaj,odnosno stan koji plaća škola. Kada je reč o trenutnom dolasku u Kinu situacija nije ni malo jednostavna. Vi ste prošli sve provere, odradili ste dokumentaciju ,platili overavanje i nostrifikaciju diploma i ostalih papira, ali….
Državljani Srbije koji poseduju važeću radnu dozvolu, dozvolu boravka po ličnom osnovu ili dozvolu boravka za priključenje porodici mogu da uđu u Kinu ukoliko poseduju sertifikat za putovanje izdat od Ambasade Kine u Beogradu. Da bi se dobio sertifikat za putovanje neophodno je Ambasadi Kine dostaviti sledeće:
Za lica koja su primila inaktivirane vakcine potrebno je
sedam dana pre polaska na put uraditi testiranje PCR testom i pratiti 7 dana zdravstveno stanje, kao i 48 sati pre polaska na put ponovo uraditi i priložiti dvostruko-uzorkovane i dvostruke rezultate testa nukleinske kiseline (PCR test).
Navedeno testiranje, kao i praćenje zdravstvenog stanja 7 dana pre polaska na put su preduslovi za dobijanje zdravstvenog koda.
S obzirom da iz Srbije nema direktnog leta za Kinu, neophodno je da se i u zemlji tranzita dodatno urade pomenuti testovi (PCR i serološkiIgM, ne stariji od 48 sati) i negativni rezultati istih dostave diplomatsko-konzularnom predstavništvu Kine u zemlji tranzita radi izdavanja sertifikata za putovanje.
Svi putnici koji iz inostranstva su u obavezi da borave u centralnom karantinu i potom u dodatnoj samoizolaciji u trajanju od 3 dana monitoringa zdravstvenog stanja. Svaka provincija u Kini samostalno određuje trajanje karantina, s tim da je najkraći rok trajanja obaveznog karantina 7+3 dana.
Cene avionskih karata direktnih letova iz neke evropske zemlje( Austrija, Nemačka, Holandija) kreću se od 7000 do 10000 evra. Kako bi imali nešto jeftinije putovanje postoji mogucnost ulaska u Kinu preko Hongkonga.
Državljani Republike Srbije mogu ući na teritoriju Hong Konga ukoliko poseduju sertifikat o potpunpj vakcinaciji, kao i negativan rezultat PCR testa ne stariji od 48 sati, izdat od laboratorije koja poseduje ISO15189 standard, i rezervaciju karantinskog hotela na period od 14 dana. Po ulasku na teritoriju Hong Konga stranci su obavezni da urade na aerodromu novo testiranje. Nakon testiranja stranci će biti prevezeni do hotela u kojem su rezervisali obavezan karantin. Kada završite sa karantinom u Hongkongu, slede nova iznenađenja . Imate dve mogućnosti prelaska u kopneni Mainland deo(Kina) i to;
Shenzhen Bay port( preko mosta do prvog grada) ili se pomoliti za neki avio let ako je slučajno odobren. Za prvu,najjeftiniju mogućnost” preko mosta” Vi morate da aplicirate na posebnoj ” lottery aplikaciji “da bi dobili broj za prelazak. Dozvoljen broj ljudi dnevno za prelazak je od 800- 2000. Dnevno aplicira i do 40 hiljada, i svako očekuje da bude izvučen ali…više sreće sutra i tako svaki dan, a nemate dovoljno vremena jer za ovu igricu Vam je potrebna neverovatna sreća ,te je predlog tražiti avionski prevoz (1-2 sata leta ) do nekog grada u Kini kako bi došli konačno na odredište. Kada ste stigli u Kinu naravno da ne idete u svoj grad dok ne završite sa karantinom,svakodnevnim testiranjem i svom neizostavnom procedurom u periodu od 7 do 14 dana od zavisnosti u kojoj ste provinciji trenutno. Inače, nedavni rast broja zaraženih u Kini, iako mali u poređenju sa nekim zemljama, predstavlja značajan izazov za kinesku „nulti kovid” strategiju, koja podrazumeva uvođenje karantina i agresivna ograničenja da bi se obuzdalo bilo koje žarište korona virusa. Ova politika izdvaja Kinu od većine drugih zemalja koje pokušavaju da žive sa virusom.
Ovakav vid putovanja koštaće vasoko 5000 evra i izgubljenih 25 dana. Da li ce i kada prestati ova agonija ,ostaje da sačekamo….
Dopisnik i urednik
Željko Dimić