Građani i privreda u Srbiji mogu da koriste sistem ePlati ,koji je uspostavila Kancelarija za IT i eUpravu ,za elektronsko plaćanje svih taksi i naknada u postupcima javnih organa,bez obaveze da naknadno dostave overenu uplatnicu kao dokaz uplate.
Trenutno je preko ovog sistema ,moguće elektronski generisati uplatnicu koju korisnik samostalno popunjava ,dok je za cilj da od 2027.godine ceo proces bude potpuno automatizovan,građani će izabrati uslugu ,a sistem će nam prikazati šta treba da plati,kome i u kom iznosu ,navedeno je u saopštenju Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj(NALED).
Građani ako se opredele za elektronsko plaćanje opštom uplatnicom treba da na sistemu ePlati odaberu opciju ,opšta uplatnica i tu unesu podatke o pružaocu usluge ,platiocu,primaocu,izbnosu i svrsi uplate ,nakon čega sistem generiše jedinstveni poziv na broj.Nakon plaćanja,institucija koja pruža uslugu moći će da proveri uplatu po službenoj dužnosti.Ovo predstavlja prvi korak ka jednostavnijoj administraciji,bez više striktnog odlaženja na šaltere.,bez čuvanja papira i rizika da se dokaz o uplati izgubi.


